Znakomite występy lekkoatletów AZS UMCS Lublin podczas Akademickich Mistrzostw Polski

Lekkoatleci AZS UMCS Lublin ze znakomitej strony pokazali się podczas Akademickich Mistrzostw Polski rozgrywanych w Łodzi. Złote medale zdobyli m.in. Anna Dąbrowska, Szymon Mazur i Szymon Żywko.

Dąbrowska wygrała konkurs rzutu dyskiem. Zapewniła jej to odległość 42.67 metra. Oprócz złotego medalu dyskobolka została uhonorowana czerwonym beretem, upamiętniającym Halinę Konopacką – pierwszą Polkę, która zdobyła złoty medal olimpijski (na Igrzyskach Olimpijskich w 1928 roku – przyp.red.). Jak podkreślała w rozmowie z klubowym portalem, jest bardzo zaskoczona swoim osiągnięciem: – Ten medal to mój najważniejszy i dotychczas największy sukces. Złoto AMP jest dla mnie nie tylko ogromnym wyróżnieniem, ale też symbolem ciężkiej pracy, poświęcenia i zdyscyplinowania. Jadąc na mistrzostwa oczywiście, nikt nawet o tym nie pomyślał, że mogę wrócić ze złotem. Takie niespodzianki cieszą podwójnie i zapadają na długo w pamięci! Co prawda nadzieje miałam ale… na brązowy medal. Do Łodzi jechałam, by dać z siebie wszystko ‒ powiedziała Dąbrowska.

Mazur zwyciężył z kolei w rywalizacji panów, po posłaniu dysku na odległość 50.21 metrów, wyprzedzając drugiego zawodnika o ponad sześć metrów. Mazur okazał się również najlepszy w swojej koronnej konkurencji, czyli pchnięciu kulą. Wygraną dało mu pchnięcie na odległość 17.74 metrów. On oprócz złotego krążka dostał z kolei bandanę Tomasza Majewskiego.

Żywko triumfował w rywalizacji na 1500 i 3000 metrów. Ten pierwszy dystans osiągnął w czasie 3:50.47 sekundy, zaś 3000 metrów przebiegł w czasie 8:23.07.

Równie dobrze spisali się inni lekkoatleci AZS UMCS. Konkurs rzutu oszczepem zwyciężył Mateusz Kwaśniewski, który o zaledwie 9 centymetrów pokonał reprezentanta AZS Politechniki Gdańskiej Wiktora Mertkę. Kwaśniewski rzucił oszczep na odległość 71.82 metrów. Medale zdobyli również Alicja Wrona oraz sztafety sprinterskie 4×100 i 4×400 metrów. Biegaczka zdobyła srebrny medal w sprincie na 200 metrów, zaś w rywalizacji na setkę sięgnęła po brąz z czasem 12.16 sekundy, co jest jednocześnie jej rekordem życiowym. Sztafeta 4×100 w składzie Karol Kania, Michał Kitliński, Cezary Mirosław i Daniel Stempurski zdobyła złoto. Ci sami zawodnicy tym razem z Kamilem Oleszkiem w składzie zamiast Stempurskiego finiszowali na drugim miejscu w rywalizacji na 400 metrów.