Worek medali Mistrzostw Polski Juniorów dla pływaków z Lubelszczyzny

11 medali zdobyli przedstawiciele Lubelszczyzny na Mistrzostwach Polski 15-latków w pływaniu na Aqua Lublin. Trójka zawodników stawała na podium podczas trzydniowej rywalizacji.

Najwięcej udanych startów zaliczył Nikodem Sobek z Olimpijczyka 23 Lublin. Reprezentant gospodarzy zdobył złoto na 400 metrów zmiennym, dwa srebra na 50 i 100 motylkiem oraz dwa brązy na 200 metrów delfinem i 200 metrów zmiennym. Jak sam przyznaje, najlepszy start zaliczył na swoim koronnym dystansie 400 metrów zmiennym:

W rywalizacji panów bardzo dobrze poradził sobie też Jakub Celiński. Pływak Huraganu Międzyrzeca Podlaskiego był najszybszy na sprinterskim dystansie 50 metrów stylem klasycznym. Do tego dołożył jeszcze srebro na dwukrotnie dłuższym dystansie i brąz na 50 metrów motylkiem.

Z kolei w zmaganiach dziewcząt trzy medale wywalczyła Aleksandra Wilczewska z Olimpii Lublin. Zdobyła złoto w swojej koronnej konkurencji 400 metrów zmiennym, srebro na dwukrotnie krótszym dystansie, a rywalizację zakończyła z brązowym medalem na 800 metrów dowolnym:

Mówi zawodniczka Olimpii Lublin Aleksandra Wilczewska.

Warto dodać, że młodzi pływacy poprawili dwa rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej. Hubert Bruzdewicz z Kormorana Olsztyn jako pierwszy 15-latek w historii zszedł poniżej 16 minut na dystansie 1500 metrów kraulem. Kobiecy zespół G-8 Bielany Warszawa ustanowił nowy rekord w sztafecie 4×100 metrów stylem dowolnym.

Dla większości 15-letnich pływaków Mistrzostwa Polski w Lublinie były najważniejszym startem w sezonie. Dla siódemki zawodników była to jednak próba generalna przed zbliżającym się Olimpijskim Festiwalem Młodzieży Europy w węgierskim Gyor. Na tych zawodach Lublin będzie reprezentować Aleksandra Wilczewska.