Worek medali AZS-u UMCS Lublin na Mistrzostwach Polski w pływaniu

Pływalnia Aqua Lublin ponownie areną zmagań najlepszych pływaków w Polsce. Po raz kolejny w stolicy Lubelszczyzny odbyły się Mistrzostwa naszego kraju seniorów i młodzieżowców. Zawodnicy, oprócz medali, walczyli o minima kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, mistrzostw Europy seniorów w Belgradzie oraz Mistrzostw Europy juniorów w Wilnie.

Gospodarzami zawodów byli pływacy AZS UMCS Lublin, którzy podczas czterech dni zmagań zdobyli mnóstwo medali oraz wyników minimalnych na wiele imprez.

Zaczniemy od kobiet. Adela Piskorska zdominowała różne dystanse grzbietem. Zdobyła złoty krążek na 50 oraz 200 metrów. Co więcej, oprócz pierwszego miejsca na 100 metrach wywalczyła tam minimum na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie oraz Mistrzostwa Europy seniorów.

– tak jeden ze swoich startów skomentowała zawodniczka AZS UMCS Lublin

Klara Kowalska uzyskała 3 najlepszy czas w wyścigu na 800 metrów stylem dowolnym. Niestety zabrakło jej pół sekundy do minimum na Mistrzostwa Europy Juniorów. To samo miejsce przypadło jej w wyścigu na 400 metrów dowolnym. Na 200 metrów stylem motylkowym natomiast, wywalczyła srebro.

powiedziała Klara Kowalska

Laura Bernat uplasowała się na ostatnim miejscu podium, płynąc 100 metrów grzbietem. Antonina Szabała jako zawodniczka UKS SP5 Swim Lublin ustanowiła nowy rekord Polski do lat 15 na 100 metrów motylkiem. Srebro kobiet na 50 metrów grzbietem przypadło Gabrieli Król, która wyrównała swoim wynikiem Rekord Polski do lat 18 oraz wywalczyła minimum na Mistrzostwa Europy juniorów.

W kobiecej sztafecie 4×200 metrów dowolnym AZS UMCS Lublin zdobył złoty medal w składzie Dominika Kossakowska, Marta Klimek, Marta Poppe oraz Klara Kowalska.

Przechodzimy do zmagań mężczyzn. Przemysław Pietroń, swoim wynikiem zagwarantował sobie minimum na Mistrzostwa Europy juniorów na 50 metrów stylem dowolnym. Na 200 metrów dowolnym, podium również zdominowali lubelscy pływacy. Srebro wywalczył Bartosz Piszczorowicz, a pozycje niżej uplasował się Christian Sztolcman. Ten sam duet uzyskał również indywidualnie minimum na 100 metrów stylem dowolnym na Mistrzostwa Europy seniorów.

Męska sztafeta AZS-u Lublin 4×200 metrów, również zakończyła zawody z miejscem na podium. Brązowy medal zdobyli Przemysław Pietroń, Błażej Paszkowski, Jakub Rynkiewicz i Igor Kozłowski

AZS UMCS Lublin okazał się najlepszym klubem w Polsce, jeśli chodzi o klasyfikację punktową. Akademicy z Lublina zdobyli 1592 punkty i minimalnie wyprzedzili AZS AWF Katowice oraz MKP Szczecin.

Jeśli chodzi o klasyfikację medalową to tutaj ekipa z Lublina zajęła czwarte miejsce z dorobkiem 4 złotych, 2 srebrnych i 6 brązowych medali.