Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Uniwersytet Medyczny najlepsi w AMWL-ach

Koszykarki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej i koszykarze Uniwersytetu Medycznego okazali się najlepsi w Akademickich Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w koszykówce 3×3.

Tym razem pogoda już nie spłatała figla. Po dwukrotnym przesuwaniu zawodów, w niedzielę w hali oraz na boiskach przy Centrum Kultury Fizycznej UMCS odbyły się Akademickie Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w koszykówce 3×3. Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się drużyna UMCS Lublin, zaś u panów triumfowała ekipa UM Lublin. O warunkach panujących podczas turnieju mówi Oliwia Nowosad z AZS Lublin.

U pań prym wiodły drużyny z UMCS-u oraz Uniwersytetu Medycznego. Te uczelnie podobnie jak Politechnika Lubelska wystawiły dwie ekipy. Zespoły UMCS1 w składzie Olga Trzeciak, Wiktoria Duchnowska, Dominika Poleszak i Martyna Pająk oraz UM2 w składzie Magdalena Kwiecień, Magda Gorczyca, Kamila Smala i Klaudia Filipiak jako jedyne wygrały wszystkie mecze w fazie grupowej, co powodowało, że były głównymi faworytkami do awansu do finału. Tak też się stało. W półfinale UMCS pokonał UM1 15-5, zaś UM2 pokonał drugą drużynę Politechniki Lubelskiej 5-0. W finale UMCS nie dał szans drużynie z UM, wygrywając 15-4. Podium uzupełniła ekipa UM1, która pokonała 8-3 drugą drużynę Politechniki.
Mówi Olga Trzeciak, reprezentantka UMCS-u, na co dzień koszykarka Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin.

O ile u kobiet wszystkie drużyny uczestniczące w zawodach wywodziły się z Lublina, tak u panów mieliśmy jedną drużynę spoza stolicy województwa lubelskiego. Ekipa Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zakończyła jednak zmagania na ostatnim miejscu w swojej grupie. U mężczyzn karty rozdawały drużyny Akademii Nauk Stosowanych, Politechniki Lubelskiej i Uniwersytetu Medycznego, które do rywalizacji wystawiły po dwie drużyny. Wszystkie w komplecie zameldowały się w ćwierćfinale. Komplet drużyn w 1/4 finału uzupełniły drugie drużyny UMCS-u i Uniwersytetu Przyrodniczego. W półfinale zameldowały się zespoły UMCS2, PL1, ANS2 i UM2. Do finału awansowały drużyny z UMCS-u i Uniwersytetu Medycznego. Ta pierwsza wygrała swój półfinał 15-6, zaś druga pokonała ANS 8-3. W finale ekipy z UMCS i UM stoczyły zacięty pojedynek. Lepsi okazali się jednak gracze z UM, którzy zwyciężyli 13-11. Drużyna UMCS-u nie mogła jednak cieszyć się z drugiego miejsca. Po turnieju została bowiem zdyskwalifikowana za nieprzepisową wymianę zawodników pomiędzy pierwszym a drugim zespołem. W ten oto sposób na podium znalazła się ekipa ANS2, która w meczu o trzecie miejsce przegrała z pierwszą drużyną Politechniki 4-12.

W klasyfikacji drużynowej kobiet zwyciężyła drużyna UMCS z dorobkiem jedenastu punktów, zaś u mężczyzn triumfował Uniwersytet Medyczny, który z piętnastoma punktami na koncie wyprzedził o jedno oczko Politechnikę i o cztery Akademię Nauk Stosowanych.

A już jutro w Wilkasach ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w koszykówce 3×3, gdzie męska ekipa z UMCS-u będzie bronić tytułu mistrzowskiego.