AMP-y w pływaniu zakończone! Najwięcej medali w rękach zawodników UMCS

Reprezentanci Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej nie okazali się zbyt gościnnymi współgospodarzami. Zawodnicy z UMCS-u  triumfowali w rankingu medalowym Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Co więcej, damska część lubelskiego składu wygrała rywalizację wśród kobiet.

Akademicy z całej Polski walczyli o uniwersyteckie tytuły w Aqua Lublin na krótkim basenie. Dwa dni zmagań, 23 konkurencje, cztery bloki startowe i rywalizacja z udziałem zawodników z krajowej czołówki. Tak w skrócie można określić ostatnią lubelską odsłonę AMP-ów w tym sezonie.

Zawody, zgodnie z oczekiwaniami zdominowali reprezentanci UMCS-u. Lublinianie zdobyli w sumie 31 medali – 14 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych.

-mówi pływaczka UMCS-u, Luigia Sirignano.

Podium w tej klasyfikacji uzupełniły odpowiednio Politechnika Łódzka i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Tarnowa. Jeśli chodzi o inne uczelnie  z naszego miasta, to poza triumfatorami najczęściej na pudle stawali zawodnicy Uniwersytetu Medycznego, bo pięć razy. Politechnika Lubelska zgarnęła dwa krążki, a Uniwersytet Przyrodniczy jeden.

W rankingu kobiet również triumfowały gospodynie. Reprezentantki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej zakończyły zmagania z dorobkiem 873 punktów. Wyprzedziły drugą Politechnikę Śląską w Gliwicach o ponad 200 „oczek”, dodajmy, że trzecie miejsce wśród pań zajęła warszawska Akademia Wychowania Fizycznego. Sukces kobiecej części UMCS-u to w dużej mierze zasługa Danieli Georges, która wygrywała na 100 metrów stylem klasycznym i dowolnym oraz tworzyła skład dwóch zwycięskich sztafet 4 × 50 metrów – damskiej i mieszanej.

– To były dla mnie dobre zawody – przekonuje sama zainteresowana.

Jeśli chodzi o klasyfikację wśród panów, to w niej triumfowali pływacy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, tuż za nimi uplasował się AWF Warszawa, a trzecie miejsce ze stratą nieco ponad stu punktów do lidera zajął UMCS. Liderem wśród lubelskich zawodników  był Kamil Bryła, który sięgnął po trzy złote medale. Miano najlepszego pływaka mistrzostw podzielił z Janem Kałusowskim. Reprezentant łódzkiej Politechniki także wygrał trzy starty i jak sam zaznaczał AMP-y to zarówno dla niego jak i dużej części zawodników rozgrzewka przed głównymi imprezami.

AMP-y w pływaniu były ostatnimi w Lublinie, ale na tym tegoroczny cykl się nie kończy. 25 października w Rzeszowie ruszają finały w tenisie stołowym. Na Podkarpaciu będą rywalizowali zawodnicy i zawodniczki Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej.