Pływacy AZS UMCS wrócili do Lublina z 6 medalami z Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Gliwicach

16 zawodników z Lublina wzięło udział w trzydniowej imprezie pływackiej – Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gliwicach. Medale zdobywali wyłącznie przedstawiciele AZS UMCS. Na Górny Śląsk pojechali jeszcze przedstawiciele Skarpy i Olimpii Lublin.

Podopieczni Jacka Kasperka stanęli na podium sześciokrotnie. Jedyny złoty medal wywalczyli w sztafecie kobiet 4×100 metrów stylem zmiennym. Karolina Smyłek, Ewa Osiniak, Weronika Żmuda i Zuzanna Rabiniak wygrały różnicą zaledwie 28 setnych sekundy z drużyną MKS Juvenii Wrocław.

Lubelska sztafeta w składzie Zuzanna Rabiniak, Julia Łysakowska, Weronika Żmuda i Ewa Osiniak zdobyła srebro w wyścigu 4×200 metrów dowolnym. Dziewczyny musiały uznać wyższość zawodniczek MKP Szczecin, które dopłynęły do ściany z dużą przewagą niemal 8 sekund.

Znakomicie na tych zawodach spisała się żabkarka Weronika Żmuda. Zawodniczka zdobyła srebro na dystansie 50 metrów (gdzie przegrała tylko z trzykrotną złotą medalistką seniorskich Mistrzostw Polski w Łodzi Weroniką Hallmann z AZS AWF Warszawa), drugie srebro w wyścigu na 200 metrów (ponownie lepsza była reprezentantka warszawskiego klubu) i brąz na 100 metrów (przegrała z Weroniką Hallmann i Alexandrą Iwanowską z AZS Łódź). Kolejny brązowy medal dołożyła za to Karolina Smyłek, która w finale 200 metrów grzbietem musiała uznać wyższość Weroniki Góreckiej z AZS AWF Warszawa i Julii Koluch z UKS Kapry-Armexim Pruszków.

KS Olimpia Lublin zgłosiła do zawodów tylko Kazimierza Kożucha. 18-latek wystartował w trzech konkurencjach żabkarskich. Najlepiej spisał się w sprincie i na najdłuższym dystansie 200 metrów – w obu przypadkach zajął 28. miejsce w eliminacjach.

Skarpa Lublin również wystawiła zaledwie jednego zawodnika do rywalizacji. 18-letni Jakub Chodulski trzy razy stanął na słupku startowym, płynął stylem motylkowym na trzech dystansach. Na 200 metrów wystartował w finale B, w którym zajął 5. miejsce.

Pływacy AZS UMCS Lublin uplasowali się na 12. lokacie w klasyfikacji medalowej. Zmagania wygrali za to przedstawiciele UKS G-8 Bielany Warszawa, którzy wywalczyli 13 „krążków”.